piątek, 31 maja 2013

Montaż i strojenie systemu

No to zabieramy się za całkowity montaż i strojenie. Na początek kładziemy przewody zasilające, sygnałowe, głośnikowe. Prawym progiem zasilanie, lewym sygnał wraz ze wzbudzeniem, i głośnikowe odpowiednimi stronami do każdej pary drzwi.

Kilka info na temat przewodów:

*Zasilanie:
-Dietz 20mm^2 OFC 5m z konektorami Hollywood HS-T4 - +12V
-Dietz 20mm^2 OFC 1m z konektorami Hollywood HS-T4 - GND
-LGY OFC 1mm^2 - REM

*Sygnałowe:
-Lexton LXGS05 GOLD SERIES wykonane z czystego OFC, z wtykami pozłacanymi 24K złotem.

*Głośnikowe:
-DIORA CCA 2x0,75mm 5m-woofer, 5m-tweeter, 1,5-zwrotka-wzmacniacz.

Kilka fotek:




Wszytko łączymy, i wstępnie gra ;) Teraz trzeba pobawić się ustawieniami radia i wzmacniacza, by z zestawu wyciągnąć jak najwięcej ;) Na pierwszy ogień ustawienia dot, kabiny, umiejscowienia głośników, itp. Następnie dosyć ważna funkcja czyli DTA (czasówki). Zabawa tą funkcją daje bardzo fajne rezultaty mianowicie, scena jest na środku auta, i głośniki których bliżej się siedzi wcale nie grają głośniej ;) Na trzeci plan leci aktywny X-Over w radiu, czyli mówiąc prościej aktywna zwrotnica, nie pozwala pociąć całego zestawu aktywnie, natomiast można obciąć wooferki od dołu, by ich nie zakatować, można wybierać pasmo przetwarzania subwoofera itp. Z racji nie obecności subwoofera w moim systemie, wooferki na ten czas tniemy HP od 40Hz w górę. Gdy dojdzie subwoofer, utniemy je nieco wyżej, a brakujące pasmo dolne przeżucimy na subwoofer. Teraz poprawna regulacja wzmacniacza. Tu sprawa jest prosta, filtry wyłączone, podbicie basu wyłączone, GAIN odpowiednio ustawiony. Efekt? Gra rewelacyjnie, wooferek robi świetną robotę, bardzo fajny kick, dobre zejście, sporo średnicy. Tweeter gra z nawet najmniejszymi smaczkami, ale bez przesady, piachem nie sypie ;)  Chwila zabawy z regulacją tweetera, sporo odsłuchów i ustawiamy na -3dB. Przy okazji fotka zwrotki (jak wspominałem, bardzo rozbudowana jak na ten budżet)


Co w planach? Subwoofer, być może nawet dwie sztuki, prawdopodobnie zapoluję na dwa RE Audio,  i poszukam odpowiedniej końcówki ok. 500W przy 2Ohm np Soundstream Rubicon 502. Ale to w przyszłości ;) Tym czasem, narazie.. ;)

poniedziałek, 27 maja 2013

Słupki pod tweetery

To zaczynamy zabawę z umiejscowieniem tweeterków. Na początek wybieramy konkretne umiejscowienie i ukierunkowanie na bazie odsłuchów. Po przymiarkach ma to wyglądać mniej więcej tak:




Demontujemy plastiki: 


Wytaczamy pierścionki  pod tweetery, następnie mocujemy je do plastiku. Na tą konstrukcję, naciągamy materiał (np. kawałek koszuli , rajstopa ;) ). Materiał najlepiej takerem przyczepić tak by był gładki, bez zagnieceń. Następnie, materiał ten nasączamy żywicą epoksydową. Możemy także użyć pasków włókna szklanego, nasączonego żywicą. Zostawiamy do wyschnięcia. Po zaschnięciu na tę konstrukcje nakładamy szpachlówkę (ja używałem szpachlówki z włóknem szklanym). Zostawiamy do wyschnięcia. Następnie szlifujemy całą powierzchnię, papierem ściernym, dążąc do gładkiej powierzchni i wymarzonego kształtu słupka. Wykończenie to kwestia gustu. Można położyć podkład i warstwę lakieru strukturalnego do plastików. lub bawić się w tapicera i obijać słupki w eko-skórę, flock itp. Efekt końcowy wygląda tak:





Małe porównanie ;)



Całość prac jest z bardzo łatwa, i wymaga bardzo niewielkiego nakładu finansowego, oraz nieco więcej nakładu pracy fizycznej. 

Wygrzewanie

Skoro mamy i zestaw przedni i wzmacniacz to z nudów można położyć to sobie na kanapie i próbnie odpalić ;) Wstępnie wygrzewamy zestaw. Tutaj filmik:  




Nowy wzmacniacz

Skoro nabyliśmy zestaw przedni, to nie wypada by męczył się pod 15W końcówką radia ;) Z pomocą znowu przychodzi forum SCA i zakupiony zostaje Alpine z czarnej serii model 3549. Moc przy 12,7 to 100W na kanał. Przy tym napięciu producent oferuję 300W mocy w mostku przy 4Ohm i zniekształceniach do 0,1%. Do 10% wzmacniacz dobija do 400W. Wzmacniacz w kolekcjonerskim stanie, praktycznie jak nówka ;) Kilka fotek:







Zmiana zestawu przedniego

Nadszedł czas na wymianę zestawu przedniego. Do tej pory siedziały tam współosiówki Sony ;)


Zbieramy pieniążki i kupujemy nowy zestaw, z racji niskiego budżetu wybór pada na zestaw Diora GDS-1607. Zestaw za śmieszne pieniądze. Pierwsze wrażenie: woofer bardzo masywny, kosz z odlewanego aluminium. Bardzo rozbudowana zwrotnica z regulacją poziomu tweetera (-6dB, -3dB, 0dB). W zestawie mamy tweeter, co oznacza jedno, będziemy walczyć z jakimkolwiek jego umiejscowieniem, najprawdopodobniej w słupku. Fotka poglądowa zestawu: 

Zaczynamy Kompletowanie nowego zestawu! ;)



Czas na zmianę. Na pierwszy ogień poszło radio ;)

Sprzedane: Sony CDX-GT35u przez dwa lata uchowane jakby nie wyciągane z pudełka ;)
Nowy zakup z forum SCA. Mianowicie: Kenwood KDC-BT6544U. Czyli mamy procek na pokładzie, korekcja czasowa, aktywną zwrotkę, i takie bajery jak BT, ustawienia dot. wielkości głośników, ich umiejscowienia i odległości od słuchacza. Pomiędzy poprzednim radiem ogromny progress w brzmieniu ;) Fotka poglądowa:


Trochę historii

Zapomniałem wspomnieć o tym że przeszło przez moje ręce sporo więcej sprzętu od ostatniego roku, jednak ten z poprzedniego wpisu, jako jedyny zagrał na dłuższą metę.

Kilka wzmacniaczy:

-Rockford Fosgate 4600x - zagrał praktycznie tyle co nic ;( Prawie natychmiast po zakupie trafił do SPA do miejscowego Panoramixa elektroniki ;) Stwierdzono zimne luty na masie, uszkodzone dwa tranzystory w końcówce mocy, oraz uszkodzenia w drobnicy. Koszt naprawy był mniej więcej taki sam jak koszt zakupu takiego wzmacniacza, więc poszedł na allegro jako uszkodzony ;( Piecyk 4-kanałowy, starej dobrej szkoły RF-a. Przy 12.7V legitymował się mocą 30W na kanał przy 4Ohm, 60W na kanał przy 2Ohm, oraz w mostakch 120W przy 4Ohm. Docelowo miał zasilać zestaw przedni.







-Alpine 3531 - malec wielkości paczki papierosów (nie palę ;P) na czterech końcówkach Nec-a , o mocy 19W na cztery kanały przy 12,7V. Przy 14,4 producent chwali się mocą 35W na kanał. Brak możliwości mostkowania. Kupiony za przysłowiową "czapkę śliwek". Kupiłem bardziej z ciekawości, i miał sobie czekać na zasilenie jakichś tweeterków po przerobieniu zwrotnicy w bi-amp. Kilka fotek: 





- Teraz największa niespodzianka ;) Kicx ZX200, piecyk praktycznie nieznany, gdy ze znajomym z forum (pozdro dla SCA.pl :)) go zobaczyliśmy na allegro to pierwsza  myśl: hee, pewnie jakiś szmelc. Jednak szybka wrzuta na amp-performacne.de (pomiar)  i tutaj szok. Pomiar mocy wykazał po 123W na kanał , a w mostku 361W. Patrząc na cenę chwili dłużej się nie zastanawialiśmy bo cena to uwaga: 100 zł. Dogadałem się ze znajomym, i piecyk najpierw poszedł na testy to kolegi, a potem trafił do mnie ;) Ogromne zaskoczenie. Bardzo dobry piec, świetne brzmienie, a przy okazji ma nieco watów. U mnie pograł na zestawie przednim, a następnie zasilił starego RF-a z serii XLC ( o nim już za chwilkę ) :)  Kilka fotek Kicx-a:










-Sherwood XA-5400 - tutaj wiele nie napiszę, gdyż przez niewiedzę o popsutym zasilaczu, wzmacniacz zamilkł :/. Pomogło przelutowanie tranzystorów. Na odsłuchy wypożyczę już niebawem. Moc: 4x75W, 2x150W. Kilka fotek:






SUBWOOFERY:

-Rockford Fosgate Punch RFP 2412 XLC- ciężko dostępny :) Moc 200W. Siedział w skrzyni zamkniętej Closed ok. 34l (samoróbka). Na początku było kilka bojów z naprawą. Dostałem suba z urwanym zawieszeniem górnym. Sprawa o tyle trudna że zawieszenie było piankowe. Jedak udało się skleić i grał około 2 miesięcy w aucie, po czym zapadła decyzja o jego sprzedaży. Kilka fotek: 





To by było na tyle ;)

Stary system ;)

Cześć tworzę bloga o modyfikacjach audio w moim poczciwym autku jakim jest Lanos ;) Nie są to jego początki w modach audio, dokładnie rok temu autko jeżdziło z takim sprzętem na pokładzie:

Radio:  Sony CDX-GT35u - kilka info: AUX, CD, USB, LPF (50,80,120 Hz) 1xRCA. Brzmienie miernej jakości, podbicie wysokich tonów, niższe tony nieco płaskie. Ocena 4/10

Zestaw przedni: Sony XS-F1724. Brzmiało miernie, czyli tak jak współosiówki w drzwiach ;)
Wzmacniacz: Carpower HPB-602, budżetowa liga, posiada LP, HP. Moc w mostku ok. 200W. Na kanał po 70W przy 4 Ohm, oraz 100W przy 2Ohm. Zasilał u mnie subwoofer.

Subwoofer: Powerbass PB-B1254v.2 Black. Jak dla mnie bardzo fajny sub, charakteryzuję się mocnym uderzeniem basu, przy zejściu nieco muli. Trudno dostępny ;)


Zasilanie: 10mm^2 Dietz.

Na początek zabawy z audio, zestaw grał bardzo fajnie, potrafił zatelepać budą ;) Ale jak pokażą kolejne wpisy z basowego łomotu wyrosłem i poszedłem w bardziej kulturalne granie ;) Tutaj krótki filmik co sprzęt robił z autem ;)